Lapinsalmen sillalta näkee kauas (Lapinsalmi)
Lapinsalmen komea pylonisilta johdattaa sinut komean Lapinsalmen ylitse. Silta on avattu marraskuussa 2019. Silta kulkee kalliolta toiselle 12 metrin korkeudessa ja pituutta sillä on 55 metriä.
Repovedellä on laaja polkuverkosto ja kolme sisäänkäyntiä, joista Lapinsalmi on suosituin. Niiltä kaikilta tavoitat koko puiston reitistön, muun muassa 26 km:n mittaisen Kaakkurinkierroksen. Lapinsalmelle voi saapua myös vesiteitse, kuten meloen.
Lapinsalmen sillan kupeessa sijaitseva tulentekopaikka on suosittu ympäri vuoden. Perinteisen nuotiokehän lisäksi sieltä löytyy myös keittokatos sekä grillikota, jossa voi tulistella myös metsäpalovaroituksen voimassaolon aikana.
Repoveden suosituin rengasreitti on 3,5 km:n mittainen Ketunlenkki, joka alkaa Lapinsalmelta. Monipuolinen, mutta varsin helppo reitti on erityisesti lapsiperheiden suosikki. Jos tahdot, voi lisätä Ketunlenkkiin myös käynnin Katajavuorella. Sieltä avautuu komeat maisemat Repovedelle. Käynti Katajavuorella poikkeaa Ketunlenkin reitistä hieman ja lisää matkaa noin 1,5 km. Matkalla on pitkät rappuset.
Alueen muut kohteet: Halaa puuta!, Omaa Repovesi-seikkailua etsimään! , Sukella Repoveden talveen , Vesitse puistoon
Koordinaatit (WGS84): 61.16486, 26.83580